Valkýra

12. března 2016 v 23:49 | *M - Z*
Stručně o nejznámějším atentátu na Adolfa Hitlera. Celkový počet provedených atentátů na jeho osobu se zastavil na čísle 44!Operace Valkýra je bezesporu nejznámější pokus o atentát na Adolfa Hitlera v dějinách, který proběhl 20.7. 1944 Plánem bylo odstranění samotného Hitlera, a s ním i Himmlera a Göringa. Po několika úpravách a překladech se od původního plánu ustoupilo a atentát měl být pouze na Hitlera. Cílem bylo svrhnout nacistickou diktaturu, vyjednat mír se západními Spojenci a pozatýkat co nejvíce příslušníků NSDAP a SS. Tato akce byla akcí největšího německého protinacistického odboje.

Strůjcem a plánováním byl Claus Schenk von Stauffenberg, který se po vylodění Spojenců v Normandii a velkých porážkách Wehrmachtu na východních frontách, pustil do plánování samotného atentátu. Atentát byl plánován provést ve Vlčím doupěti, tzv. Wolfsschanze (Vůdcův hlavní stan)

Nebejt několi chyb a zcela nepředpokládané změny, mohla válka skončit o několik měsíců dříve. Bohužel, provedení hraběte von Stauffenberga mělo několik trhlin. Jedna z velkých trhlin bylo množství použité trhaviny - původně měl Stauffenberg do bunkru donést dva pláty trhaviny. Každý plát vážil jedno kilo. Po vyrušení a následné obavě z prozrazení se však Stauffenberg rozhodl použít pouze jeden plát trhaviny, který umístil necelý metr od samotného Hitlera.
Další velká chyba bylo umístění samotné aktovky s výbušninou - byla umístěná k nohám velkého dubového stolu. Bohužel, před vybuchnutím někdo aktovku odsunul ještě dále. Po výbuchu měl Hitler jen nepatrná zranění (protržení ušních bubínků a rozcupované kalhoty na kousíčky), a to právě kvůli nešťastnému odsunutí až za stůl. Nikdo nebyl zabit, pouze čtyří důstojníci byli zraněni.
A třetí - podle mně největší a fatální chyba. Jednání a porady se vždy konaly přímo v bunkru, který neměl okna. Na poslední chvilku bylo rozhodnuto o přeložení do dřevěného domku. Díky oknům nebyl tlak výbuchu tak ničivý, jako by byl v podzemí bunkru. Tam by jednokilová výbušnina jistojistě zlikvidovala celé osazenstvo.

Samotný závěr "operace Valkýra" byl krvavý. Claus von Stauffenberg vydal rozkazy o zahájení převratu bez toho, aniž by zjistil, zda Hitler zahynul, či nikoli. Hitler po zjištění, co se stalo vydal své rozkazy a po krátké chvíli byl opět pánem situace a svého režimu. Nechal zatknout přibližně 200 lidí, kteří o operaci Valkýra byli informováni, a nechal je popravit. Samotný Stauffenberg byl mezi zajatými a dne 21.7.1944 byl popravčí četou zastřelen. Celkem bylo ale popraveno necelých 5000 zainteresovaných osob.

ZAJÍMAVOST:
Do operace Valkýra byl začleněn i vysoký nacistický funkcionář, Erwin Rommel. Hitler, který zjistil jeho roli, mu dal na výběr - poprava, nebo sebevražda s tím, že na veřejnost se dostane informace, že zahynul na následky zranění ze dne 17.7.1944. Erwin Rommel zvolil sebevraždu, aby uchránil rodinu. Více informací o Rommelovi >>ZDE<<

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama