Stručně: Příčiny II. světové války

12. března 2016 v 12:43 | *M - Z*
Úvodní díl seriálu II. světová válka bude o příčině jejího vzniku a co vlastně předcházelo dni jejího vypuknutí.Příčina vzniku nejtragičtějšího a nejkrvavějšího období v historii lidstva je datována už od ukončení I. světové války. Určité země (Německo, Japonsko a napůl Itálie) nesnesly podřadné postavení ve vztahu s jinými mocnostmi. Především zdecimované Německo, které nesneslo prohru, a které muselo vyplácet válečné reparace.

Ovšem na pravou příčinu toho všeho nelze stoprocentně ukázat prstem. Hraje zde mnoho faktorů, ať je to rozpínavost Německa, neschopnost zemí dodržovat smlouvy - především versaileskou smlouvu, neschopnost vytvořit fungující systém a také Velká hospodářská krize.
Německo se snažilo získat další a další území - Lebensraum, a fašistická Itálie se snažila o totéž. Nepomohla ani politika Appeasement, uplatňována Británií a Francií. USA obě tyto mocnosti podporovala.

Německo se dále stále rozpínalo. Adolf Hitler své první snažení zamířil na spojence z I. světové, totiž na Rakousko. Díky jeho finanční podpoře velké nacistické strany v Rakousku se mu to podařilo a obě země byly spojeny.
(* Myšlenka o spojení Německa a Rakouska byla už v 30. letech, ale následný převrat se nepovedl. V roce 1938 se k moci v Rakousku dostal Arthur Seyss - Inquirt, který umožnil vstup německého vojska na území Rakouska - tzv. "anšlus")
Dalším územím, které se pro Adolfa Hitlera stalo chtěným, bylo tehdejší Českoslovesnko. Prvním plánem pro Německo bylo získat Sudety, což bylo území s největší koncentrací žijících Němců na území Československa. Pro Hitlera to byla vynikající strategie, protože právě v Němcích ze Sudet měl obrovskou podporu. Jenže Sudety byly pro Hitlera málo, a tak dne 19. 3. 1930 poslal svá vojska na zbytek území Československa a vyhlásil Protektorát Čechy a Morava. Slovensko se den před vyhlášením protektorátu oddělilo a vyhlásilo samostatný Slovenský štát.
(* Díky zabrání Československa Německem přišel Hitler o některé své spojence - při přepadení Polska stáli spojenci na straně přepadeného státu)

Hitlerova další zamýšlená země bylo Polsko. První země, která kladla vytrvalý odpor. Polsko zmobilizovalo své vojáky, připravené k akci. Bohužel, počet vojáků polska nestačil na Hitlerovské vojsko, které dne 1.9.1939 zinscenovalo přepadení a vyvolalo tak II. světovou válku.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama