Atentát na Reinharda Heydricha

13. března 2016 v 12:50 | *M - Z*
Další článek z dob II. světové války, tentokrát o hrdinském činu Kubiše a Gabčíka - o atentátu na HeydrichaOperace Anthropoid - krycí jméno pro atentát na zastupujícího říšského protektora, Reinharda Heydricha. Myšlenka atentátu se zrodila někdy v roce 1941 a původně se mělo jednat o někoho ve vysoké funkci - Karl Herman Frank, Emanuel Moravec nebo Reinhard Heydrich.
Pro úkol byli vybráni dva parašutisté - Jozef Gabčík a Karel Svoboda. Bohužel, druhý jmenovaný se při testovém seskoku zranil tak, že se nemohl atentátu zůčastnit, a tak byl místo něj dosazen Jan Kubiš.
28. 12. 1941 byl Jan Kubiš a Jozef Gabčík vysazeni nad prostorem obce Nehvizdy. Po navázání kontaktů s členy odboje a zjištění zásadní informace - že se Heydrich přestěhoval z Pražského hradu do Panenských Břežan na kraji Prahy. Po týdnech plánování se rozhodli pro konečné místo atentátu - pravotočivá zatáčka pod nemocnicí na Bulovce.

27.5.1942 proběhl vlastní atentát. Po znamení, které mu dal Josef Valčík, vběhl Jozef Gabčík do cesty mercedesu, ve kterém se vezl Heydrich a snažil se na něj pálit pomocí samopalu. Po několika okamžicích si však Jan Kubiš všiml, že samopal nestřílí a podařilo se mu na stupátko od mercedesu vhodit trhavinu, která explodovala tak, jak měla. Reinhard Heydrich utrpěl natolik rozsáhlá zranění, že i přes péči Hitlerova osobního lékaře dne 4.6.1942 zemřel v nemocnici na Bulovce.

ZAJÍMAVOST:
Dodnes je příčina Heydrichova skonu nejasná a vedou se různé konspirační teorie. Oficiální důvod úmrtí říšského protektora je celková sepse (otrava) organizmu. O mnoho let později však jeho ošetřující lékař důvod úmrtí pozměnil na anemický šok, což bylo ale nepravděpodobné. Další možnost byla embolie arteriální formy, která mohla být přehlédnutá. Nejvíc populární je teorie o záměrném zabití samotným Frankem, který v Heydrichovi viděl konkurenci, a tak se ho rozhodl zlikvidovat.

Cíl atentátu byl splněn, ale tím se odstartovala obrovská perzekuce, šikana a hromadné vraždění českého obyvatelstva. Karl Herman Frank vydal dne 27.5. 1942 stanné právo, a všichni usilovně pátrali po atentátnících. Všichni (Silver A, Silver B a Anthropoid) se nejdříve ukrývali u členů odboje, poté byli přesunuti do krypty kostela sv. Cyrila a Metoděje. Dne 10.5. 1942 byly za trest vypáleny Lidice (pod záminkou milostného dopisu adresovaný jednomu z atentátníků) a dne 24. 6.1942 byly ještě horším způsobem vypáleny Ležáky (po zjištění, že se zde ukrýval jeden z parašutistů)

Karel Čurda: Jeden z parašutistů, kteří seskakovali společně s týmem Silver A, Silver B a Anthropoid. Jako jediný se nedozvěděl o kryptě a ze svého rozhodnutí odjel do svého domova k matce. Když se dozvěděl, že gestapo vraždí členy rodiny všech parašutistů, ze strachu o svou vlastní rodinu napsal dopis na četnickou stanici do Benešova. Tam jeho dopis ale nebrali moc vážně a gestapo se o něm dozvědělo až o pár dní později. Čurda byl předvolán a ve výpovědi řekl i to, co nechtěl - například všechna jména zúčastněných. Dne 18.6.1942 byl díky Čurdově výpovědi obklíčen kostel sv. Cyrila a Metoděje, kde gestapo vypátralo úkryt parašutistů. Ale ani jeden z nich nepadl do rukou gestapa živý. Všichni se zastřelili před vpádem příslušníků gestapa do jejich úkrytu.
Samotný Karel Čurda z toho nevyvázl o nic lépe - putoval přes gestapo k lidovému soudu a v roce 1947 byl popraven.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama